نمای چوب در ساختمان

مطالعه این مطلب حدود 2 دقیقه زمان خواهد برد.

این روزها استفاده از نمای چوب بعنوان نمای داخلی و خارجی جلوه ی ویژه به ساختمان ها داده و استفاده از آن روز به روز در حال گسترش است.

نمای چوب ترمووود

نکته ای که باید به آن اشاره داشت این است که چوب را می بایست قبل از استفاده طی فرایند هایی خاص آماده سازی کرد که یکی از مرسوم ترین روش ها ترمو کردن چوب می باشد. درواقع ترمووود ماده ای ویژه با مزایای خاص می باشد مانند زیبایی و تطبیق پذیری بالا. در فرایند تولید نمای چوب تخته ها اصلاح حرارتی شده (ترموود می شوند) که در کشور های اروپایی در طی چندسال اخیر بصورت یک فرایند تجاری درآمده است.

نمای چوب ترمووود را می توان به عنوان نمای بیرونی، دکوراسیون داخلی و حتی کف نیز استفاده کرد. چوب ترموود دارای مزایای بسیار زیادی می باشد از جمله پایداری ابعادی و همچنین مقاوم بالا در برابر پوسیدگی. ذکر این نکته ضروری است که نمای چوب ترمووود می بایست حتما طی فرآیند های ویژه ای مانند حرارت دهی آماده شده و سپس مورد استفاده قرار گیرند در غیر اینصورت به تغییرات آب و هوایی واکنش نشان داده و دچار آسیب می گردند.

نمای چوب یا همان ترموود تنوع بسیار بالایی در رنگ دارد و دارای بافت چشم نوازی می باشد. به بیانی دیگر ترمووود ها الوار های چوبی از جنس های مختلف می باشد که در طی پروسه حرارتی موسم به اصلاح قرار گرفته تا زمان استفاده و اجرا در ساختمان دچار خمیدگی و تغییر شکل نشوند. بنابراین می توان گفت که ترموود کردن چوب باعث از بین رفتن معایب متداول در چوب می شود.

زیبا ترین و پرکاربرد ترین نوع چوب برای استفاده در نما و همینطور کف سازی، چوب کاج، سرو و صنوبر است. نمای چوبی مورد استفاده در بام ساختمان عموما از جنس چوب سدر است چون به صورت طبیعی در برابر پوسیدگی، خورشید و آب مقاوم می باشد