نمای فلزی ساختمان

مطالعه این مطلب حدود 2 دقیقه زمان خواهد برد.
فلزات از فراوان ترین و در دسترس ترین عناصر موجود در طبیعت هستند که سالهاست در ساخت انواع ابزار، وسایل، تزئینات و زیور آلات از آنها استفاده شده است. ظاهر و خصوصیات فیزیکی هر فلز متفاوت بوده و به همین جهت کاربردهای متفاوتی دارند. یکی از کاربرد های فلزات استفاده از آنها در نمای فلزی ساختمان است.

انواع نمای فلزی

نمای فلزی انواع متفاوتی دارد که با توجه به نوع ساخت و فرایند تولید و ظاهر آنها را دسته بندی می کنند. بصورت کلی، فلزات و آلیاژ های آنها در نمای فلزی ساختمان عموماً به صورت مفتول، ورق و یا تاروپود استفاده می شوند و با انجام عملیات بر روی آنها به شکل ها و سایز های گوناکونی در می آیند. از انواع مختلف این نما می-توان به نمای ورق فلزی، نمای فلزی مش توری، نمای فلزی استرچ متال، نمای پانچ متال، و نمای فلزی کامپوزیت آلومینیومی اشاره کرد.

 هر یک از فلزات با توجه به ماهیت، رنگ، خصوصیات، زیبایی و فراوانی در ولید مصارف گوناگونی دارند. پرکاربردترین فلزات عبارتند از آهن، آلومینیوم، زینک و مس که در ساختمان سازی و نمای ساختمان نیز کاربرد فراوانی دارند. علاوه بر آن آلیاژهای مختلف فلزات نیز برای مصرف در انواع نمای فلزی ساختمان کاربرد دارند.

 نمای ورق فلزی، با استفاده از مصالح مختلفی از جمله مس، استنلس استیل، گالوانیزه، آلومینیوم رنگ شده و یا بدون رنگ، تیتانیوم زینک و کورتن (فولاد زنگ زده) اجرا می گردد. ورق های فلزی مورد استفاده در نمای خشک ساختمان معمولا دارای ضخامتی کمتر از ۳ میلی متر هستند و بسته به نوع طرح پیش بینی شده، سطح خارجی مورد نظر، منحنی یا صاف بودن سطح، و همینطور نظر طراح و با توجه به خصوصیات فلز مورد استفاده، می-توانند در اجرای نمای فلزی ساختمان مورد استفاده قرار بگیرند.

 ورق های فلزی بکار رفته در نمای ساختمان در تابستان و پس از غروب سریع تر خنک شده و در فصول سرد نیز جهت رفع مشکل اتلاف انرژی حرارتی بعنوان لایه عایق حرارتی استفاده می شوند. اجرای نمای ورق فلزی بعنوان نما، زیبایی ویژه ای از نقطه نظر فرم و انحنای نما به دست می دهند و برای انواع ساختمان ها مناسب است